Bolezen kot izgovor za totalitarizem
Nadzorovanje ljudi sredi prostrane narave je težko opravljičljivo.
V osrednji Angliji je policija objavila tvit s posnetkom drona, ki prikazuje sprehajalca na samotni poti v ogromnem parku. Objavila ga je skupaj s svarilom naj se ljudje v času karantene zaradi epidemije izogibajo področju parka.
Na posnetku je sredi prostrane, puste pokrajine le nekaj sprehajalcev. Kljub temu je policija označila njihovo ravnanje za nepotrebno in dodala, da se še vedno ne upoštevajo navodila. Nekje drugje je britanska oblast šla tako daleč, da so s črno bravo uničili lepoto turkiznega jezera, da se ne bi ljudje ob njem sprehajali.
V imenu boja proti koronavirusu je Velika Britanija v nekaj dneh postala kot policijska država, piše Spiked. Milijoni so tako rekoč v hišnem priporu. Medtem se je delovanje parlamenta popolnoma ustavilo, oblast pa so predali pristojnim organom, ki svoja pooblastila izvajajo tako skrajno kot še nikoli v času miru.
Povsem jasno je, da ljudje, ki jih je policija javno sramotila, niso storili ničesar škodljivega. Hodili so sami ali v majhni skupini ter zelo daleč eden od drugega. Omenjeni park je območje, ki bi bilo težko manj poseljeno. Tako sprehajalci niso ogrožali nikogar. Če že mora priti do socialne izolacije, naj bo to storjeno zmerno, z zdravim razumemom in empatijo.
Komu smo predali človeške pravice?
»Ali bomo žrtvovali najšibkejše in najstarejše? In ali te razmere ne bodo samo odprle prostora za neizmerno korupcijo? Ali takšni postopki ne pomenijo, da se pripravljamo na najbrutalnejšo logiko preživetja najmočnejših? Končna izbira je torej: ta ali nekakšen na novo izmišljen komunizem,« razmišlja o koronavirusu Slavoj Žižek.
Zakaj sploh pride do teh vprašanj? Ker je javno zdravstvo slabo opremljeno. Zato. Za bogataše ni težav. Zelo težko je razumeti Žižkov predlog za uvedbo »novega komunizma«. Osnovno sočutje in solidarnost sta dovolj. Biti zaprt v garsonjeri 25 m2 ali na udobnem vikendu z dostopom do gozda, iz katerega se javljajo tudi slovenski navijači za popolno karanteno, so fizično in psihološko neprimerljive razmere. Garsonjera v bloku sredi mesta in hišica na podeželju sta dve dramatično različni karanteni. Prva je zdravju še posebej otrok lahko izredno nevarna, druga omogoča kakovostno preživljanje časa.
Civilna družba se je po 2. sv. v. vojni, potem ko je dojela možnost jedrskega uničenja človeštva, usmerila v zaščito posameznika in ranljivih skupin.
Bolezen covid-19 pa je samo v nekaj tednih odpravila človekove pravice in dostojanstvo, ki jih je družba mukoma pridobivala pol stoletja. Najhuje od vsega, o tistih, ki so nedolžne žrtve virusa se javno razpravlja, kot da so osebno odgovorni za to, kar se jim je zgodilo. Pribiti so na križ, ker so si sploh drznili potovati, ker imajo sorodnike na »napačnem« kraju? So si morda oni osebno »izmislili virus«?
Ostaja legitimno vprašanje, zakaj tisoče smrti zaradi raka, alkohola, samomorov, nasilja, zastrupitve in nemogočih razmer niso ganile oblasti, da bi tako odločno »zaščitile« ljudi? Je smrt zaradi raka »manj« kot smrt zaradi določenega virusa? Kaj pa bojna polja posejana s trupli otrok in mladih vojakov, civilistov? Kako si oblasti, ki vlagajo milijone in milijone dolarjev v vojaške laboratorije za biološko orožje, ki ima namen umoriti v strašnih mukah civiliste, pridigati o tem, kako naj si umivamo roke?
Ljudje so tisti, ki morajo nadzirati oblast in ne obratno. Sicer to pomeni zdrs v totalitarizem. Bolezen je priročen odgovor, da se v imenu »varnosti« utiša glas civilne družbe. Najbolj tragično ponižanje za človeka je hujskanje oblasti, naj prijavljajo sosede, če se sprehodijo s psom dvakrat namesto enkrat. Kam pa se lahko prijavi kraja milijard, izpuščanje tajkunov iz zapora, ki bodo šli na svoje razkošne vikende na morju? Kam? Ni je bolj priročne rešitve, kot da naščuvaš ljudi, naj vohunijo drug za drugim, medtem ko jedo svoj uborni ričet, da lahko drugi v miru malicajo kaviar. Zato še zelo dolgo ne bo uspela reklama Žižka z novim komunizmom, ker komunizem ni nov, če je oblast ista. Namesto da prijavimo soseda, kam prijavimo vlado? V slovenski ustavi piše, da vlada ljudstvo, naj to postane praksa. Ko enkrat oblast izkoristi strah, da popolnoma kontrolira voljo in telesno nedotakljivost človeka, je konec družbe in začetek tiranije. O svobodi posameznika oblast, katere člani in članice živijo v radikalno drugačnih pogojih kot povprečna družina v bloku, ne more zahtevati istega podrejanja. Oblast govori o vojni in boju proti bolezni, ker želi ubogljivost ljudi. Življenje ne prenese okupiranosti, ker je njegov temelj svoboda.
Paolo Becchi @pbecchi: » V 24 urah so se prebivalci Italije odrekli vsem svojim pravicam. Virus je zmagal. Biopolitični eksperiment je uspel v popolnosti: demokracija je obležala.«