Koronavirus - priložnost za človeštvo?

Koronavirus - priložnost za človeštvo?

Piše: Tadej Trček

Kot vsaka slaba stvar ima lahko tudi epidemija koronavirusa dobro stran. Po zadnjih dogodkih, ko so milijoni v karanteni, trgovine prazne, druženje omejeno, dogodki odpovedani, so stvari, ki so nam bile prej malenkosti oziroma nekaj samoumevnega, zdaj postale vrednota. Kot zdravje, katerega pomen ovrednotimo šele, ko zbolimo, koronavirus spreminja dojemanje ljudi. Morda bo človeštvo, ki je šlo v svojih željah in ciljih predaleč, dojelo, da ni bistven denar, da ni bistven luksuz, da ni vse samoumevno. Da bo morda nekdo, ki je še pred dnevi prodajalko v trgovini nadlegoval, kakšne vrste žemelj ima in ali so ravno spečene, ker bi rad še toplo, dojel, da danes, ko nima tople žemlje, in malica doma spečen kruh, ki je v tem času neprecenljiv in vrednejši od tople žemlje, zaradi katere je nergal prodajalki, čisto v redu. Ali pa nekdo, ki je do včeraj kupoval lososa, danes pa si maže pašteto, ker drugega v trgovini ni bilo, bo ravno tako sit dojel, da več niti ne potrebuje.


Morda se bo okrepil duh solidarnosti, ker bo večina dojela, da nimajo tistega, kar si želijo, imajo pa, kar potrebujejo in se bodo obrnili k sebi in sočloveku. S tem ko pomagamo drugim, pomagamo sebi. Ponudimo pomoč in si izmenjujemo. Morda se bodo ljudje začeli pogovarjati med seboj, se spoznavati, ker ne bo velikih športnih prireditev, ki slepijo človeka in ga izolirajo od okolice. Morda bomo dojeli, da ne potrebujemo Bahamov, Dubaja ali Las Vegasa, ker je neprecenljivo, da se lahko zdrav sprehodiš do vaškega bajerja in si svoboden, ker si zdrav. Tako bo posameznik lahko prevrednotil življenje, ki ga je poznal in živel do danes. Množica posameznikov pa je skupnost. Kajti če bo posameznik to zares storil, so vzpostavljeni pogoji za bolj znosen svet, ki izvira iz človeka samega in ne iz zapovedi, ki jih je nekdo postavil, mi pa živeli po njih in nismo bili zato nič srečnejši. Če bo tudi to posledica koronavirusa, utegne biti to največje darilo, ki ga lahko človeštvo dobi v tem ponorelem svetu, seveda z vsem spoštovanjem, do pokojnih. Smrt vpliva na človeka in njegovo zavedanje, kako minljiv je.

V Italiji so v teh razmerah ljudje stali na balkonih svojih stanovanj in prepevali. Ob tem posnetku se marsikomu naježi koža, ker prikazuje povezanost ljudi. Kolikor so stvari čudne, se ljudje vračajo k svojemu bistvu - solidarnosti, zaradi katere smo kot homo sapiens tudi preživeli pred nastopom tehnologije in kapitalističnega sistema. Morda bo koronavirus temelj za padec kapitalizma, ker ga ljudje ne bodo več potrebovali ali mislili, da ga potrebujejo. Ne bo nam pomagal kapitalizem ali politika, ki zagovarja svoje koristi, ampak sočlovek, ki kapitalizma ne potrebuje, medicinska sestra, zdravnik, poštni delavec, vojak, prodajalka, ki je do včeraj poslušala pritožbe, ker ni imela toplih žemljic ...

Ta zavest je največja nevarnost za vladajoče strukture, tiste, ki vlagajo milijone dolarjev v laboratorije za biološko vojno. Če tega ljudje ne bodo dojeli, utegne biti takšno slepilo pot v skrajni fašizem.

Podprite neodvisni medij Zdravo Slovenija, ki je vsem brezplačno dostopen. Tudi 1 evro je velika donacija (kliknite tukaj). HVALA za vašo pomoč!

Italija: 99 % umrlih zaradi koronavirusa je imelo še druge bolezni

Italija: 99 % umrlih zaradi koronavirusa je imelo še druge bolezni

Alarm za »S. P.«  - vlada naj prepreči socialni genocid

Alarm za »S. P.« - vlada naj prepreči socialni genocid