Medicinska revija BMJ: »Covid-19 je politizacija, korupcija, in zatiranje znanosti«
Ena najstarejših in najbolj cenjenih medicinskih revij na svetu je 13. novembra, 2020, objavila obtožujoč članek na vlado Združenega kraljestva, navaja The National.
Članek trdi, da »znanost zatirajo zaradi politične in finančne koristi« v obliki »nekaterih najhujših avtokratov in diktatorjev v zgodovini«.
British medical journal ocenjuje, da je Covid-19 »sprožil državno korupcijo v velikem obsegu« in da so politiki in industrija krivi za »oportunistične poneverbe«. British Medical Journal (uradno BMJ od leta 1988) je v zadnji izdaji objavil članek z naslovom »Covid-19: politizacija, korupcija, in zatiranje znanosti«.
V nenavadno političnem nastrojenem pozivu strokovna revija vladi očita, zakaj trdi, da »sledi znanosti«, v resnici pa: »Predstavniki vlade ignorirajo ali sami izbirajo sebi ustrezne izsledke znanosti – kar je oblika zlorabe - in se prepustijo protikonkurenčnim praksam, ki dajejo prednost njihovim izdelkom in izdelkom prijateljev in sodelavcev.«
V začetku letošnjega leta se je izkazalo, da ima glavni britanski znanstveni svetovalec Sir Patrick Vallance 600.000 funtov velik delež pri farmacevtski korporaciji GlaxoSmithKline, s katero je britanska vlada sklenila pogodbo o razvoju cepiva Covid-19.
Članek, ki ga je napisal izvršni urednik strokovne medicinske revije British medical journal, Kamran Abbasi, izpostavlja »vsaj štiri primere zatiranja znanosti ali znanstvenikov« iz pandemičnega odziva angleške vlade. Prva med njimi je začetna »zaupni« nasvet vladi, ki ga je podala organizacija SAGE, javnost je zanj izvedela, šele, ko so ga uspeli objaviti mediji. Razkrito je bilo, da je Dominic Cummings smel sodelovati na sestankih vlade, medtem ko so bili »javno zdravstvo, klinična oskrba, ženske in etnične manjšine« premalo zastopani, je poudarjeno v prispevku BMJ.
»Znanost je redko absolutna. Redko velja za vsako okolje ali vsako populacijo. Ni smiselno suženjsko slediti znanosti ali dokazom.«
»Politika lahko ohranja javno in strokovno zaupanje le, če je znanost pod javnim drobnogledom in brez političnega vmešavanja ter če je sistem pregleden in ni ogrožen zaradi navzkrižja interesov,« piše BMJ.
»V svetovnem merilu,« dodaja, »ljudi, zakonodajo in javna naročila kvarijo politični in poslovni interesi«.»Politizacijo znanosti so z navdušenjem uvedli nekateri najslabši avtokrati in diktatorji v zgodovini, kar je danes v demokracijah na žalost običajno. »Medicinsko-politični kompleks teži k zatiranju znanosti, da bi povečal in obogatil tiste, ki so na oblasti. In ko močni postanejo uspešnejši, bogatejši in še bolj opiti z močjo, neprijetne resnice znanosti zatrejo. »Ko dobro znanost zatrejo, ljudje umrejo.«
Članek tako priznane revije BMJ je seveda samo vrh ledene gore, ki le površinsko ošvrkne milijardne posle, v katere je vpleteno medicinsko raziskovanje preko farmacevtskih milijonskih vložkov. Članek ne nagovarja temeljnega vprašanja: vpliva ne le politike, ampak tudi kapitalskih pritiskov pri uveljavitvi določenih medicinskih priporočil, ki so le redko finančno neodvisna. Je pa pisanje BMJ pomembna osvetlitev zakulisja posla stoletja - pandemije zaradi Covid-19.
Hvaležni za vsak evro podpore neodvisnemu mediju ZDRAVO SLOVENIJA. Pay Pal na koncu strani.
Če ne uporabljate Pay Pal vam sporočimo TRR, pišite na info@santu.si. Hvala.