Danska: Zdravniki proti nedemokratičnemu obveznemu cepljenju
Nova danska zakonodaja o epidemiji (epidemilov) naj bi nadomestila zakone sprejete spomladi 2020, ki so vladi omogočali razširjena pooblastila za posredovanje v družbi za boj proti pandemiji Covid-19, navaja The Local.
Izredni (in začasni) zakon iz marca bo zdaj nadomeščen z novim, trajnejšim zakonom, ki bo vladi zagotovil tudi določbe za odziv na prihodnje epidemije in pandemije. Konec obravnavnega obdobja za novi zakon pomeni, da so politične stranke in javnost lahko preučile predlagani zakon in izrazile svoje pomisleke, zato se lahko končna različica predlaganega zakona razlikuje od trenutno veljavne.
Nekatera določila v predlaganem zakonu, so povzročila oster odmev, kot na primer naslednja pooblastila:
Osebe, okužene z nevarnimi boleznimi, je mogoče prisilno zdravniško pregledati, hospitalizirati, zdraviti in namestiti v izolacijo.
Danska zdravstvena uprava bi lahko opredelila skupine ljudi, ki jih je treba cepiti, da bi lahko zajezili in odpravili nevarno bolezen.
Ljudje, ki omenjeno zavračajo, so lahko v nekaterih primerih prisiljeni v to s fizičnim pridržanjem, pri čemer sodeluje policija.
Zdravniki so izrazili zaskrbljenost, da bo predlagani zakon vladi dal preveč pooblastil nad zdravstvom, kot je poročal DR.
»Menimo, da gre za predpise, ki gredo predaleč in bi jih bilo treba spremeniti,« je za danske medije povedala Camilla Rathcke, vodja Danskega zdravniškega združenja in dodala, da se takšna moč v rokah oblasti lahko deluje, kot da »prestopa meje«, ki so še dopustne za posamezne bolnike. Združenje meni, da bi moralo biti obvezno cepljenje »absolutna skrajna možnost«, in izrazilo skrb za zakonske pravice pacientov, piše DR.
Medtem zakon omogoča tudi sprejemanje večjih odločitev na podlagi »načela previdnosti« ali forsigtighedsprincip brez dokončnih znanstvenih dokazov. To se je že zgodilo po zakonu o izrednih razmerah, ko se je vlada odločila, da bo pobila milijone minkov zaradi dokazov - ne prepričljivih - da bi bila mutacija koronavirusa pri živalih lahko tvegana. »Večji kot je poseg v javne pravice, večja gotovost mora biti glede njegovega učinka,« je za DR izjavila Louise Holck, direktorica Danskega inštituta za človekove pravice. Nadaljnja kritika predlaganega zakona je, da bi lahko prisilil podjetja in organizacije, da organom predajo informacije o osebju in članih, na primer informacije o gibanju posameznikov. To spodbuja kulturo nadzora, ki »nikakor ne koristi zaupanju v družbo,« je za DR še povedal danski etični svet.
Hvaležni za vsak evro podpore neodvisnemu mediju ZDRAVO SLOVENIJA. Pay Pal na koncu strani.
Če ne uporabljate Pay Pal vam sporočimo TRR, pišite na info@santu.si. Hvala.