Pravica, kje si?

Pravica, kje si?

Že eno leto kljub smrtnim žrtvam rumeni jopiči vztrajajo na francoskih ulicah. Ne dobijo naslovnic časopisov in televizijskih oddaj. To je upor ljudi, tako imenovanega »malega človeka«. Zakaj stojijo na ulicah, izgubijo oko, so huje poškodovani, zasmehovani, pretepeni? Rešujejo več kot nezadovoljstvo s predsednikom, rešujejo več kot nestrinjanje z vlado ali sistemom. Rešujejo svoj občutek za pravico. Mislite, da je v Sloveniji drugače? Ustavno sodišče ni izločilo iz javnih naročil podjetij, ki so večkrat dokazano kršila pravice delavcev. Dr. Sandra Damijan pravi, da slovenski storilci gospodarskega kriminala mirno poležavajo na jahtah. Ker ni pravice.

Lahko vam vzamejo vse, vas poteptajo, a ko je zlomljeno zaupanje v pravičnost družbe, zavlada grenkoba. Rumeni jopiči so opozorilna luč, da je v Evropi pravica zgorela na grmadi. Dokaz, ki s strupenimi zublji golta pravičnost Evrope, je tudi podatek, da je podjetje Rydon, ki je odgovorno za požar stolpnice Grenfell v Londonu, v katerem je umrlo 72 ljudi, prav zdaj na razpisu dobilo 129 milijonov dolarjev. Za neoliberalni kapitalizem so »navadni ljudje« gorivo. V stolpnici Grenfell so zgoreli namreč »navadni ljudje«.

Če je britanski prestolonaslednik Andrew vpleten v prostitucijo otrok s pravnomočno obsojenim pedofilom Jeffreyjem Epsteinom, enostavno še naprej jaha po parku in se vozi v limuzini. Izgubi kakšnega sponzorja, kar je manj kot nič za osebo z dednim bogastvom. Pomeni, da bogati lahko kršijo zakon in so nedotakljivi. Pravice ni. Še toliko bolj, ker v Veliki Britaniji o njej razsojajo bogataši. Le 7 odstotkov vseh britanskih diplomantov se šola v dragih zasebnih šolah in od teh 7 odstotkov prihaja 74 odstotkov sodnikov v Veliki Britaniji. Državi v kateri se silno bojijo »destruktivnosti socializma«. Kako destruktivna pa je kraljevina? Je dovoljeno stremeti k pravici ali le klanjati se s klanjem pridobljenemu prestolu? V kraljevini, kjer vsako uro umrejo trije starejši zaradi pomanjkanja nege in skrbi! 1.725.000 neodgovorjenih klicev na pomoč s strani starejših v Veliki Britaniji je bilo samo v zadnjih 18. mesecih, kar pomeni 78 klicev na uro. Milijoni starejših in invalidnih je obupanih ob kraljici z 800 sobanami v enem gradu. Kje je pravica? Ni pravice v Veliki Britaniji, ki je novembra pozabila (!) vrniti oblast na otokih Chagos Mavriciju, ki jo je nelegalno zavzela. Na teh otokih je tudi slučajno ameriška vojaška baza. Veste, kako so ukradli te otoke? Izselili so ljudi. »Malih ljudi« ni, so kralji in kraljice, ostali so smeti. Ne, ni pravice.

Kaj pa Evropska unija? Zakaj je ustavila poljsko pobudo: STOP pedofiliji? Ker je menda premalo poudarka na izobraževanju otrok o spolnosti. Kje so prioritete Evropske unije, se s strahom lahko vprašamo?
Je učna ura o samozadovoljevanju pri šestih letih napredek demokracije in pedagogike? Samo, da se ne zrušijo prestoli, ovire vseh vrst se lahko.

Zakaj ni več odprte meje med Dansko in Švedsko? Zaradi bomb verjeli ali ne. 100 eksplozij v letu 2019. Kako to, da pišejo »peklu nasilja« zaradi neuspelega političnega programa »uvažanja migrantov«? Od 110 do 290 občin letos na Švedskem pričakuje izgubo. Na način, ki ga nismo vajeni ob »skandinavskih standardih«, kar pomeni, da so načrtovali manj ogrevati tudi domove za starejše. Razdelili bodo dodatne odeje, so rekli. To je zbudilo resen odpor v občinah. Kljub temu je Švedska glasovala za dodatne migracije. Tudi Švedska ima svoj dvor s kraljem in kraljico, ki prav gotovo ne bosta zmanjšala ogrevanja palače in ne bosta sprejela nobene migrantske družine in v zlatih sobanah ne odmevajo eksplozije. Je to pravično? Se je sploh še dovoljeno spraševati?

Komik Sasha Baron Cohen je ob nedavni nagradi pozval h cenzuri interneta. Očitno imajo samo izbranci lahko mnenje, ostali so »popolnoma neizobražena drhal«, kot je komentiral slovenski novinar Boštjan Videmšek. Kljub temu se nekateri mediji čudijo, da jim pada naklada. Kdo se boji interneta, ne morilskega izkoriščanja ljudi? Kdo se boji »drhali«, ki jo je ustvaril? Kjer ni pravice strah narašča in to z razlogom.

Kako naj bi v Sloveniji, kjer ni pravice za starejše državljane - niti enega državnega doma za starejše niso zgradili zadnjih štirinajst let, v parlamentu priznali, da so živali čuteča bitja? Ne čutijo niti svoje osnovne dolžnosti do ljudi in države, kaj šele do živali. Pravica, kje si?

Ilustracija: Recycled Propaganda

Pogum slovenske trgovke: Pri nas ne bo popustov za ameriški »črni petek«!

Pogum slovenske trgovke: Pri nas ne bo popustov za ameriški »črni petek«!

Bolivija, prva žrtev »zelenega kapitalizma«

Bolivija, prva žrtev »zelenega kapitalizma«