Umor novinarja Hašokdžija v Istanbulu
Piše: Samo
Svetovna javnost je prizadeta in zgrožena nad zverinskim umorom v saudskem konzulatu v Turčiji. Podobno občutim tudi sam, bi pa na tem primeru opozoril na pomen razlikovanja med hrumenjem senzacionalističnega propagandnega sporočanja in med vsebinskim poročanjem in razumevanjem pojavov v družbi.
Ob tem, ko zgroženo reagiramo na umor Džamala Hašokdžija, ne bi smeli mimo dejstva, da je bilo v Evropi od začetka leta 2017 ubitih 7 (sedem) novinarjev! Skupna lastnost vsem sedmim je bila kritičnost in skepsa do oblasti. Teh sedem žrtev med novinarji so
Viktoria Marinova, 30-letna bolgarska publicistka
Jan Kučiak, 27-letni slovaški novinar
Daphne Caruana Galizia, 53-letna malteška novinarka
Kim Wall, 30-letna švedska novinarka
Dmitri Popkov, 42-letni ruski novinar
Said Karimian, 45-letni iranski TV menedžer, ubit v Istanbulu
Nikolay Andruščenko, 73-letni ruski publicist
V letu 2017 je bilo v svetovnem merilu ubitih 65 novinarjev, medijskih operativcev in osebnosti!
Džamal Hašokdži (Jamal Khashoggi) ni bil alternativna publicistična osebnost. Medijski vihar je nastal, ker gre za dopisnika Washington Posta, z bivališčem v ZDA. Njegovo pisanje ni bilo nikoli uperjeno zoper brutalno Savdsko kraljevino, ampak je med konkurenčnimi psihopatskimi morilskimi princi stavil na napačnega in se zameril Bin Salmanu, sedanjemu 30-letnemu vladarju, prijatelju Trumpa in njegovega dvora. Poznavalci opozarjajo na vsebinsko razliko med njegovimi prispevki v angleškem jeziku in tistimi v arabščini. Slednji so bili izrazito proimperialni, protipalestinski, protiBDS, celo pronacistični. Hašokdži se je družil z Osamo bin Ladnom (naslovna fotografija) in na družbenih omrežjih je podpiral obglavljanje sirskih vojakov.
Klik na Zelena trgovina, je podpora neodvisnemu mediju. Hvala.