Stop demonizaciji komplementarne medicine!

Stop demonizaciji komplementarne medicine!

Svetovna zdravstvena organizacija je objavila smernice (2014- 2023) za komplementarno in tradicionalno medicino, ker meni, da slednja lahko izboljša zdravje ljudi.

Zakaj slovenska uradna stroka temu še vedno oporeka?

Huda težava slovenske akademske scene je diskriminatorna obravnava različnih vrst medicine. Soodgovorni so mediji, ki promovirajo osebe brez vsakršne ustrezne izobrazbe, da delijo zavajajoče nasvete s področja zdravja in duhovnosti. Odgovornost za to je v izobraževalnem sistemu in načrtnem zaviranju ustreznih poimenovanj in delovanja zdravnikov in zdravnic s področji, ki so priznana po vsem svetu od ajurvede, kitajske tradicionalne medicine, naturopatije, refleksoterapije in drugih. V številih evropskih državah je sodelovanje med različnimi strokovnjaki na področju medicine zaželeno in tudi podprto s strani zavarovalnic.

Kot pišeno predlagatelji dveh zakonskih predlogov:

“Gre za anomalijo, ki je unikum v svetovnem merilu. Slovenija je namreč edina država na svetu, kjer se na takšen način preferira alopatska medicina, ter ovira vse druge metode zdravljenja.” Opozarjajo tudi na škodljivost in neustavnost, ki je v nasprotju tudi z Zakonom o zdravstveni dejavnosti, na katero je v preteklosti brez uspeha opozorjal med drugimi Varuh človekovih pravic.

Vzrok je najverjetneje v akademski blokadi na strani alopatske medicine, ki je v kapitaliski navezi s farmacevtskimi korporacijami.

Civilna iniciativa slovenskih pravnikov skupaj z gibanjem Zdrava družba in Slovenskim homeopatskim društvom je zato v Državni zbor vložila dva zakonska predloga.

Prvi je predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zdravniški službi, ki bi slovenski zdravstveni sistem in predvsem zdravnike razbremenila dolgoletne grožnje z odvzemom zdravniške licence v primeru, da se zdravnik ukvarja z zdravilstvom.

Predlagatelji upravičenih in dolgoletno potrebnih sprememb sicer ne problematizirajo termina zdravilstvo, ki je zavajaoča terminologija in znanstveno neustrezna. Na primer ajurveda in kitajska tradicionalna medicina sta celostni veji medicine in ne zdravilstva v smislu ljudske ali laične zdravilske prakse. Termin zdravilstva zavaja uporabnike, da gre za nekaj inferiornega, manjvrednega, čeprav diplome ajurvede in kitajske tradicionalne medicine podeljujejo državno priznane in regulirane univerze. Takšna terminologija se zdi, da je bila uvedena deloma načrtno, saj tudi evropska zakonodaja govori o komplementarni in alternativni medicini, kar je ustrezen opis najpogostejših praks zdravljena izven okvira ali še bolj zaželeno v sodelovanju v uradno alopatsko medicino v Sloveniji.

Drugi zakonski predlog predlagateljev spreminja in dopolnjuje Zakon o fitofarmacevtskih sredstvih. Predlagana ureditev bi uvedla poseben režim za uporabo biopesticida iz drevesa Neem (Azadiratha Indica), ki je najučinkovitejši biopesticid, cenovno dostopen, popolnoma varen za ljudi, sesalce, praviloma ne škodi niti čebelam. Glede na oceno Svetovne zdravstvene organizacije, da letno zaradi pesticidov umre 2,5 milijona ljudi, 25 milijonov pa utrpi hujše posledice, želijo predlagatelji s sprostitvijo pogojev za uporabo tega biopesticida slovenskim pridelovalcem hrane in vrtičkarjem olajšati uporabo najboljše rešitve za varovanje pridelkov in zdravja.

Oba zakonska predloga bo civilna družba v zakonodajni postopek vložila po postopku ljudske iniciative, z zbiranjem 5.000 podpisov volivcev. Šestdest dnevni rok za zbiranje podpore bo znan predvidoma drug teden, po odločitvi predsednika Državnega zbora. Pobudnika ocenjujeta, da bodo potrebno podporo zbrali že precej pred iztekom določenega roka, vendar si zaradi verodostojnosti želita zahtevano podporo vsaj podvojiti.

Spremembe na tem področju so nujne in upamo, da bodo predlagatelji s predlogom uspeli in da jim pri tem pomagate.

Laboratorijsko meso in farme insektov kot prehranska rešitev

Laboratorijsko meso in farme insektov kot prehranska rešitev

»Sedanji bančni sistem je parazit za človeštvo«

»Sedanji bančni sistem je parazit za človeštvo«