Varnost cepiv v Sloveniji: Prijava suma kaznivega dejanja
Prijavo podajamo zoper neznane odgovorne osebe na Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP). Menimo namreč, da pri njihovem ravnanju v zvezi z zagotavljanjem varnosti cepiv obstajajo konkretne značilnosti kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja v skladu z 257. členom KZ, nevestnega dela v službi v skladu z 258. členom KZ ter povzročitve splošne nevarnosti v skladu s 314. členom KZ. Ocenjujemo tudi, da je zaradi navedenega prišlo do resnih in trajnih posledic na zdravju številnih državljanov in državljank.
Obrazložitev:
Preiskavo zoper odgovorne osebe na JAZMP predlagamo zaradi suma, da dovoljenja za promet s cepivi izdajajo na podlagi pomanjkljive dokumentacije, ki ne vsebuje varnostnih študij ali pa so takšne študije neustrezne, ker niso opravljene po veljavnih znanstvenih standardih. Uveljavljeni standardi namreč zahtevajo dvojne slepe študije, kjer ena skupina oseb prejme cepivo, druga (kontrolna) skupina oseb pa prejme placebo oz. nevtralno snov brez kakršnegakoli učinka. Varnost cepiva se ocenjuje glede na razlike pri pojavu neželenih učinkov med obema skupinama. Namesto takšnega preverjanja varnosti so proizvajalci cepiv menda v kontrolni skupini uporabili prejšnjo verzijo cepiv ali drugo cepivo, kot to navaja dr. Mateja Černič v svoji knjigi Ideološki konstrukti o cepljenju.
Kot prijavitelj torej sumimo, da JAZMP varnostnih študij sploh nima, šele podrejeno pa dopuščamo možnost, da z njimi razpolaga, vendar so neustrezne. Sum utemeljujemo z dejstvom, da JAZMP že več kot šest let zavrača vloge za pridobitev varnostnih študij za cepiva, zato so v sodnem sporu z Informacijsko pooblaščenko. Kljub temu da je Upravno sodišče RS 3. julija 2019 razsodilo, da pri varnostnih študijah za cepiva ne gre za poslovno skrivnost, JAZMP še naprej zavrača z razkritjem in nadaljuje (zavlačuje) sodne postopke v tej zadevi. JAZMP kot razloge za prikrivanje varnostnih študij navaja različne nesmiselne razloge, kot na primer poslovna skrivnost proizvajalca, možnost za napačno razumevanje varnostnih študij s strani strokovne in laične javnosti, možni odhod proizvajalcev cepiv iz slovenskega tržišča in podobno.
Dodatni sum na zlorabo uradnega položaja, nevestno delo v službi in povzročanje splošne nevarnosti se poraja zaradi opustitve izrednih analiz, ki bi jih morala JAZMP odrediti na podlagi informacij o neustrezni kakovosti cepiv. Ministrstvo za zdravje (MZ) in JAZMP sta bila namreč s strani Evropske agencije za zdravila (EMA) že v letu 2018 ali 2019 obveščena, da je italijanska nevladna organizacija Corvelva pri zunanjem laboratoriju naročila analize različnih cepiv ter da so bili v štirih cepivih odkrite strupene sestavine kot na primer formaldehid, celice človeškega zarodka, MRC5 celice (rakave celice abortiranega zarodka moškega spola), naključne živalske viruse, kemikalije, zdravila, antibiotike, aluminij. Verjetno jih je o tem obvestila tudi Corvelva, vsekakor pa je MZ prejelo obvestilo s strani Združenja za naravni razvoj otrok v novembru 2019. Pri tem je pomembno, da ne gre za sledove omenjenih snovi v morebiti dovoljenih mejah, temveč so bile v cepivih prisotne v takšni količini, da predstavljajo dokazano nevarnost za človekovo zdravje. Rezultati teh analiz so bili 17. aprila 2020 predstavljeni v italijanskem parlamentu. Vsaj dve od cepiv, v katerih so v Italiji odkrili nedovoljene snovi, sta v uporabi tudi v Sloveniji, in sicer Priorix (št. dovoljenja za promet: 10123-634/2014-5 12. 02. 2015) in Gardasil (št. dovoljenja za promet: EU/1/15/1007/002 30. 06. 2015).
Dokazno gradivo:
- Kopije iz knjige Dr. Mateje Černič, Ideološki konstrukti o cepljenju, str. 239
- Sodba Upravnega sodišča št. I U 1520/2016-80 z dne 3. julij 2019
- Prevod poročila Corvelve o rezultatih analiz za Priorix in Gardasil
- Povzetek rezultatov analiz, objavljen na spletnem portalu Planet Lepote
- dopis Združenja za naravni razvoj otrok z dne 14. november 2019, poslan na MZ
- posnetki predstavitve analiz Corvelve v italijanskem parlamentu
Kljub temu, da je JAZMP že najmanj pol leta seznanjena s sumom na neustrezno kakovost cepiv, odgovorni do dne vložitve tega predloga niso ukrepali v skladu s svojimi dolžnostmi in pooblastili. Še več, v maju 2020 je bila JAZMP izrecno pozvana na ukrepanje s strani izvenparlamentarne stranke Za zdravo družbo (ZD), vendar je JAZMP njihovo zahtevo za izredne analize zavrnila. Kar po domače – z dopisom, namesto da bi v skladu z Zakonom o splošnem upravnem postopku (ZUP) zahtevo zavrnila z odločbo. Podobno je z dopisom odgovorila tudi na vlogo za začasen preklic obeh dovoljenj za promet s spornima cepivoma, zahtevo za obnovo postopka pa je zavrgla s sklepom. Na ta način je JAZMP na samo opustila svoje dolžno ravnanje, temveč je aktivno zavrnila izvrševanje svojih javnih pooblastil in dolžnosti. Ne gre več torej za malomarnost, temveč za naklepno opuščanje dolžne skrbnosti.
JAZMP je v dopisu, datiranem na 28. 5. 2020, zavrnila odreditev izrednih analiz, čeprav je k temu zavezana na podlagi druge alineje prvega odstavka 154. člena Zakona o zdravilih, ki Farmacevtskemu inšpektorju izrecno nalaga odreditev izrednih analiz ob sumu neustrezne kakovosti zdravil ali cepiv. JAZMP bi morala torej že po uradni dolžnosti na lastno pobudo odrediti izredne analize, o tem obvestiti javnost in začasno prekiniti cepljenje s spornima cepivoma najmanj do rezultatov analiz, tega pa ni storila niti na poziv stranke ZD. Namesto tega se JAZMP v omenjenem dopisu, datiranem na 28. 5. 2020, sklicuje na Evropsko agencijo za zdravila (EMA), ki prav tako ni odredila nikakršnih analiz, temveč se menda ukvarja s proučevanjem in oceno podatkov v povezavi z NGS analizo. Takšno prelaganje odgovornosti na EMA je neutemeljeno in v nasprotju s 154. členom ZZdr, ki izrecno določa dolžnosti JAZMP in farmacevtskega inšpektorja v primeru suma na neustrezno kakovost. JAZMP prav tako ni upošteval zahteve stranke ZD za obnovo postopka, v katerem je odobril dovoljenje za promet z obravnavanima cepivoma, temveč je zahtevo zavrgel zaradi domneve, da ZD ne more biti stranka v postopku.
Dokazno gradivo:
- vloga stranke Za zdravo družbo za izredne analize z dne 12. 5. 2020 naslovljena na JAZMP oziroma Farmacevtskega inšpektorja
- vloga stranke Za zdravo družbo za začasni odvzem dovoljenja in zahteva za obnovo postopka z dne 28. 5. 2020 naslovljena na JAZMP
- dopis JAZMP z dne 28. 5. 2020 s katerim zavrača izredne analize
- dopis JAZMP z dne 24. 6. 2020 s katerim zavrača začasen odvzem dovoljenja za promet s cepivom in obnovo postopka
- sklep JAZMP št: 10-3/2020-3 z dne 24. 6. 2020 s katerim se zavrže zahtevo za obnovo postopka
Do dneva vložitve tega predloga JAZMP ni ukrepala v skladu s svojimi pooblastili in svojimi dolžnostmi, čeprav je podan utemeljen sum za neustrezno kakovost dveh cepiv, ki zaradi neustreznega nadzora oziroma opustitve nadzora zelo verjetno že več let povzročata škodo velikih razsežnosti. Tako je neformalno združenje staršev zbralo že več kot 100 pričevanj staršev, katerih otroci so neposredno po cepljenju utrpeli resne zdravstvene posledice. Glede na nepoznavanje tematike s strani širše javnosti lahko predvidevamo, da je poleg dokumentiranih posledic, dejansko škodo na zdravju v zadnjih letih utrpelo še vsaj 10 ali 100-krat več otrok. Se pravi nekje med 1.000 in 10.000 otrok. S takšnim predvidevanjem lahko pojasnimo veliko porast nezaupanja v cepljenje, pa tudi nepojasnjeno rast imunskih obolenj. Po raziskavi, objavljeni na multimedijskem centru RTV Slovenija dne 19. junija 2019, se je v Sloveniji število oseb, ki cepljenju ne zaupajo, povzpelo na okvirno 260.000.
Dokazno gradivo:
- Del pisnih pričevanj staršev, katerih otroci so po cepljenju utrpeli hude zdravstvene posledice, javno objavljena na Facebook strani »Ni nas malo«.
Povzetek:
Ker zaradi verjetne opustitve dolžne skrbnosti pri izdaji dovoljenj za promet s cepivi in zaradi zavračanja dolžne skrbnosti pri nadzoru nad kvaliteto cepiv po vsej verjetnosti nastaja zdravstvena škoda večjih razsežnosti (15. in 30 poglavje KZ), vas prosimo, da zoper odgovorne osebe na JAZMP uvedete preiskavo in kazenski postopek ter nas o rezultatih obvestite.
Dodatno pojasnilo:
Kot dokazno gradivo navajamo nekatere vire, ki jih zaradi obsega ali tehničnih razlogov ne prilagamo, so pa dostopni na internetni povezavi. Gre za sodbo Upravnega sodišča, članek na portalu Planet lepote in posnetek predstavitve v italijanskem parlamentu. Glede pričevanj staršev nam je upraviteljica Facebook strani »Ni nas malo« zagotovila, da razpolaga z imeni vseh staršev, katerih pričevanja so javno objavljena.
Za Zdravo družbo