Avstralski požari ali kaj imajo skupnega koale, Greta in Notre-Dame?

Avstralski požari ali kaj imajo skupnega koale, Greta in Notre-Dame?

Statistika s strani človeka povzročenih požarov v Avstraliji.

Statistika s strani človeka povzročenih požarov v Avstraliji.

Tekst in foto: Miha Ferkov

Na dolgih vožnjah po prostranstvih rdečega kontinenta že dva tedna, ne da bi pot prilagajal požarnim novicam, se sprašujem, kje je apokalipsa iz družabnih omrežij? Prijatelji iz domovine me sprašujejo, če sem še živ, naj se pazim. Hvala za skrb, ampak vam res zagotavljam, da je odveč.
V Avstraliji so vedno bili in vedno bodo požari, v preteklosti so jih avstralski staroselci namenoma povzročali (cultural burning), vendar so vedeli, in še vedno vedo, zakaj, kako in koliko.

Danes je zadeva nekoliko drugačna. Res je, da je trenutno največ požarov v zgodovini (odkar jo beleži človek). Ampak, saj je tudi največ primerkov vrste homo sapiensa in največ smeti in vse je naj naj: najhitrejši vlaki, letala, mogoče pa narava tekmuje z nami? Obstajajo pa celo sumi in tudi podatki, da Avstralci sami namenoma podtikajo ogenj.


Vse skupaj je lahko posel stoletja! Avstralci znajo od nekdaj nadgraditi že znano. Dobri so v dopolnjevanju in sestavljanju. Kdor spremlja vsaj malo družabna omrežja, mu ni ušla pariška katedrala v plamenih niti Greta (priimka ni treba dodajati, je slavna kot Madonna). Gorečo katedralo Notre-Dame je v solzah spremljal ves svet, zaradi Grete so petkovi protesti po celotni obli. Morda pa so v Avstraliji le zamenjali Greto s koalo in katedralo z otokom kengurujev?

Kaj ni koala že sama po sebi bitje, ob katerem se vsak razneži? Kaj šele, če ubogo osmojeno koalo iz gorečega drevesa reši herojska mlada punca? Idealen material za družabna omrežja, to bo delovalo! In deluje, pa še kako! V New Yorku na ulične svetilke obešajo plišaste koale s podatki, kam vplačati za pomoč koalam. Zvezdniki tekmujejo med seboj, kdo bo dal več za koale, in kdo bo s tem še bolj priljubljen, kot je že zdaj. In koliko bodo od tega imele koale? Ožgane, mrtve ali samo malo osmojene? In koliko Avstralci in Avstralke? Res je zgorelo nekaj domov in res je od septembra 2019 do danes umrlo 26 ljudi zaradi požarov.

Kolikokrat je v nepreglednih vojnah v tem in preteklem desetletju že umrlo po več kot 100.000 nedolžnih žrtev zaradi bombnih napadov? Običajno te informacije ne pridejo do nas, kot pride Greta. Ampak, Avstralija je Avstralija, morda najbogatejši kontinent? Šele, ko se dneve in dneve voziš po cestah, in po večletnih obiskih vsakič znova ugotavljaš, kako mali košček kontinenta si šele obiskal, se zaveš velikosti avstralskega kontinenta.

Če v Avstraliji pogori ozemlje, ki je večje kot Slovenija, ima to drugačen pomen. Podobno, kot, če bi nam odpadlo sto las, kar se sliši veliko, da se nam zdi, da bomo kmalu plešasti. Za primerjavo, še en zanimiv podatek. Bogata Avstralka, ki se ukvarja z živinorejo na več kot 77.000 kvadratnih kilometrov velikem posestvu, kar je milijardni posel, ki zahteva velikanske količine vode, namerava izvoziti na Kitajsko 800.000 živih krav. Njene krave verjetno niso zgorele, vsaj zaslediti ni v medijih. Ampak koale, mali srčkani medvedki, ki jih verjetno primerjamo s plišastimi, njih pa ni več? Zaradi požarov je načrtovan pokol desettisoč kamel, ker pijejo menda preveč vode. O več kot 26 milijonih krav in več kot 75 milijonih ovac v Avstraliji pa niti besede?


Res je, od vseh požarov so hudo ranjene ali mrtve divje živali. Verjetno tudi kakšna krava. Treba pa je seveda upoštevati, da so imeli avstralski staroselci vpogled v gibanje in spremembe narave, kot so poplave in požari, ter so se temu prilagajali. Najpametnejši (itak!) beli človek iz Evrope pa je seveda staroselska ljudstva povsem ignoriral, saj je vendar najbolj pameten tisti, ki pride in prinese znanje od drugod. Tako so z namakanjem, predvsem vinogradov, ubogo reko Murray skoraj izsušili. Jugovzhodni del kontinenta so množično pogozdovali, tako ima danes kaj goreti! Predvsem z iglavci, ki niso avtohtoni, in zasadili so jih na malo več kot meter narazen. Idealno za požare! S tako »pametjo« se je sesulo naravno ravnovesje in zato gori kot še nikoli. Vzrokov je več.

Že pred leti mi je ravno prijateljica iz Avstralije namignila; kaj pa, če so družbena omrežja nekakšen »rak«interneta? Kot se vsi zavedamo, je svet na internetu paralelna realnost, ki mnogokrat nima nikakršne povezave z realnim svetom. Konec koncev, tudi jaz se nimam v Avstraliji tako zelo fino, kot bi si morda večina mislila, glede na objave mojih fotografij. Na videz idilične plaže so vetrovne, pesek gre v oči in za kopalke, povsod je polno muh, ki ti rinejo v nos in usta in ušesa, vroče je in še vlažno, drugje dežuje, da te zebe, ja, dežuje tudi, in na ogromnih plantažah kljub temu namakanja ne izklopijo! Skratka, internet je internet, realno življenje pa nekaj drugega. Naj živi paralelna realnost.

Podprite neodvisni medij Zdravo Slovenija, ki je vsem brezplačno dostopen. Tudi 1 evro je velika donacija (kliknite tukaj).

Kapitalizem proizvaja »lakoto v izobilju«

Kapitalizem proizvaja »lakoto v izobilju«

»Split je umrl - to je slika cele Hrvaške«

»Split je umrl - to je slika cele Hrvaške«