Naj je sonce ali mraz, poštar gre do vas!
V vremenu, ko komajda upam odpreti vhodna vrata, stojijo tam in opravljajo svoje delo. O našem poštarju Janiju bi lahko napisala cel slavospev, ampak se bojim, da nam ga ne prestavijo. Ko gre naš poštar Jani na dopust, je cela zmeda, težko ga pogrešamo in komaj čakamo, da se vrne. Dober poštar je zlata vreden. Poštar je človek, ki kuka v vaš dom in o vas ve marsikaj. Biti človek ob uradnih in manj uradnih pošiljkah, trkati na vrata osamljenih, žalostnih, nadutih ali prijaznih, ni lahek poklic. Da ne govorimo o težki torbi in vremenskih razmerah, da ne govorimo o odgovornosti – nemalokrat eno pismo obrne usodo človeka. Ne nazadnje je za veliko starejših ljudi še vedno poštar ali poštarka pomemben in redek stik z zunanjim svetom. Poznam zgodbe, ko je starejša gospa zaupala bolj poštarju kot sorodnikom in ga je uradno določila za skrbnika in primer, ko je poštar pomagal dedku speči kruh, ker je pozabil, kako.
Pošta Slovenije je pomemben del države in pomemben del življenja. In ne, digitalizacija in robotizacija pošte nista rešitev. Ljudje smo.
Kako je delati za Pošto Slovenije?
Kot je zapisal dolgoletni poštni delavec: »Na Pošti Slovenije delam že več kot 20 let. Do krize 2008 so nam indeksirali plačo, kar pomeni, da se nam je plača vsako leto rahlo dvignila v skladu z uradno inflacijo. Po letu 2008 se je to končalo, tako da je plača že več kot 10 let skoraj enaka. Pogoji dela so se v vmesnem času le slabšali. Delam v Ljubljani v predelavi, izključno ponoči. Ko pridem v službo, nikdar ne vem, kje bom delal in koliko časa, lahko me namreč premeščajo arbitrarno kot šahovsko figuro ali vojaka na bojišču.« Kar pa ni najhujše, kot pravi:
»Le številke smo, vzeli so nam dostojanstvo, z organizacijo dela, s prepovedmi in zapovedmi ter s plačno politiko nas vsakodnevno žalijo in nam uničujejo zdravje. In odgovorno ni le poslovodstvo, odgovornost je tudi na vladi, a ta se izgovarja na SDH, ki je očitno država v državi. Vsi si umivajo roke, se mastijo ob profitih, nam delavcem pa se smejejo v obraz, češ, bodite veseli, da sploh imate delo.«
Dodal je še, da Pošta krši Zakon o delovnih razmerjih in to celo javno priznava v medijih. Kljub temu ne spremeni ničesar, ker se vedno najdejo izgovori za kršitve. Ne kaznuje jih nihče, ugotavlja dolgoletni sodelavec na Pošti.
Upravičeno je kritičen tudi do zapisov v internem glasilu Poštni razgledi, ki objavljajo zapise o duševnem zdravju delavcev. Kar pomeni, da se zavedajo velikih stisk, izvirajočih iz slabih delovnih pogojev in odnosov, pravi zaposleni. »Kljub temu odgovornost za duševno zdravje sistematično zvračajo na delavce, kar je v skladu z neoliberalno doktrino lažne pozitivne psihologije, ki se dobesedno norčuje iz stisk delavcev in delavk. Vse so pripravljeni storiti, da jim le ne bi bilo treba kaj zares izboljšati v dobro zaposlenih!« To so »ameriške sanje« za zaposlene na Pošti Slovenije, namesto izboljšanja delovnih pogojev se jim perverzno ponuja »pozitivno razmišljanje«. Predlog za pisarniške genialce na Pošti v slogu pozitivne psihologije je, da za eno leto zamenjajo plače s svojimi delavci. Saj bo šlo, ne bo treba sploh pozitivno razmišljati, le denar nakažete!
Novinarka Neva Železnik je zapisala: »Proletarci Slovenije družite se!« Zelo resnično, dokler sploh obstaja vsaj še fasada te države. Dokler smo še. Stavka zaposlenih na Pošti je končana, ampak pomembno je, da se zavedamo vsak dan dela poštarjev in poštark, kolesarjev in kolesark z belimi kuvertami, preštevilnih garačev v razdelilnicah. Držav ni brez naslova in poštnega nabiralnika.
Pošta Slovenije je leta 2018 poslovala z 10 milijoni čistega dobička. Za koga je ta dobiček? Pošta Slovenija je dediščina vse države – temu primerno je dolžna ravnati.
Postavlja se tudi vprašanje, zakaj Pošta Slovenije kupuje podjetje Interevropa za 28,7 milijona evrov in s tem tudi 60 milijonov dolga Interevrope. Nikakor se Pošta ne sme privatizirati in postati plen kapitalističnih mahinacij. V Sloveniji nič ni izključeno in zaposleni so najpomembnejši vir informaci za javnost, prav je, da jim zaupamo in oni nam.