Neem: grenka žaba, ki postane najlepši princ
Po jutranji vabi joge ob 8 uri v še hladnem češkem jutru, sem se s skodelico v roki znašla pred dvema izbirama: ingver ali neem. In vsako jutro sem z velikim veseljem izbrala sveži in topli okus ingverja. Posoda z neem čajem je ostajala skoraj polna. Le tisti, ki so poznali neem, so ga pili. Ostali smo se izogibali grenkega čaja neema, čeprav so nam vsi priporočali, naj ga pijemo, ker preprečuje slabost, izboljšuje prebavo in krepi imunski sistem. Ampak takšni smo: na grenko zdravilo pristanemo šele, ko nam trda prede.
Ko prvič okusiš neem, ga z zelo veliko verjetnostjo izpljuneš, ne ozirajoč se ne lepe manire. Grenkoba neemovih listov je podobna pelinu. Vendar sčasoma in s »triki«, postane neem eno najbolj zvestih in učinkovitih domačih zdravil. Začneš ga ceniti in razumeti, zakaj ga v Indiji imenujejo »neem Narayan« ali božanski neem. Neem me spominja na pravljico o žabcu, ki ga kraljična na vse mogoče načine zavrača in se ji gnusi, ko pa ga sprejme, se iz žabca pojavi prekrasni princ. Podobno velja za neem, ko ga prenehamo zavračati zaradi grenkega okusa, se spremeni v nektar zdravja in dobrega počutja.
Naslednjo izkušnjo iz joga seminarja v Strilky ašramu Yoga in Daily Life, je imel moj najboljši sopotnik: sredi najhujše vročine in na delovišču se je poškodoval z umaznim železnim orodjem. Kaj storiti sredi polja? Tisti, ki so poznali neem niso imeli dvoma: na odprto rano so na tanko posuli fini prah zdrobjenih listov neema, tako, da so rano v celoti prekrili in pustili, da se na ta način rana zapre in zaceli. Postopek je deloval. Rana se ni gnojila in koža na rani se je zaprla. Ker so delovne poškodbe ali manjše rane del vsakdanjika, smo postopek preizkusili še doma v Sloveniji, z enako zadovoljivim rezultatom, tako pri odraslih kot pri otrocih, ki so predvsem veseli, če njihove kožne težave niso deležne pekočih alkoholnih razkužil. Neem tudi znanstveno dokazano deluje protibakterijsko, pa vendar ne peče, kar je za mlajše in starejše še posebej dobrodošlo.
Drevo neem je »vaška lekarna«, ki jo pozna domala vsakdo v Indiji, podobno kot v Sloveniji poznamo lipov čaj in arniko. Neem je z vse večjim zanimanjem za naravno zdravljenje že pred desetletji znova osvojil številne v ZDA in Evropi. Najbolj priljubljen in vsestransko uporaben je prav fini prah iz zdrobljenih listov neema. Obstaja tudi neemovo olje, vendar je hitreje pokvarljivo in z uporabo je treba biti veliko bolj previden.
Prah iz neemovih listov, ki ga lahko uporabimo kot posip za rane ali ekceme, je primeren za široko uporabo, saj ni nevaren živalim ali rastlinam ali da bi poškodoval tkanine.
Zelo priljubljen je tudi v kozmetične namene: prah neema se zmeša z vodo ali hidrolatom vrtnice in uporabi za masko za obraz, lasišče ali kopel celega telesa. V Indiji dodajajo prahu nima še prah sandalovine ali kurkumo v lepotilne namene.
Ni odveč pozornost pri uporabi neema, če želite zanositi, ker ima kontracepcijske lastnosti (s točno določenim protokolom v Indiji).
Kako pijemo prah neema?
Prah iz listov neema deluje proti razjedam in bakterijam. Lahko ga uživamo v topli vodi na tešče. Kolikor lahko primemo z dvema prstoma (ščepec) dodamo v vodo in popijemo (toplo ali hladno). Prah iz listov neema je izjemno koristen pri zatiranju parazitov in lišajev v črevesju. Če ne morete piti čaja, lahko naredite pasto iz prahu listov neema in jo zjutraj popijete na prazen želodec z mlačno vodo. To spodbuja zdrave bakterije v črevesju, preprečuje želodčne razjede in spodbuja zdravje črevesja.
Kako uporabiti prah neem, če se urežemo ali se nam rana gnoji?
Najprej rano umijemo z mlačno vodo in osušimo, ter odstranimo morebitne tujke in umazanijo. Na suho rano potresemo prah iz listov neema, tako da enakomerno prekrijemo rano z zelenim prahom. Pustimo, da se prah vpije. Postopek lahko ponovimo vsak dan do zacelitve rane. Prahu iz rane zvečer ni potrebno izpirati (rano zavarjujmo pred močenjem z vodo).