»Calpolmanija« škoduje otrokom
Calpol dajejo ga že najmlajšim, Bristol Post
Januarja letos je po spletu zaokrožilo nekaj zapisov, da je v nekaterih lekarnah zmanjkalo zdravila calpol, kar je po mnenju slovenske novinarke Anje Oman znak za paniko:
»Calpol uporabljaš skozi vrtec in prvo polovico osnovne šole. Nanj se zanašaš in vedno imaš stekleničko v hladniku.« Zato se vsak dan proda 5 ton tekočega paracetamola pod blagovno znamko calpol. Kar pomeni 12 milijonov izdelkov na leto. Calpol po meritvah zasega 70 % trga otroških zdravil proti bolečinam. Manj pgoste pa so informacije o pretirani uporabi calpola.
Torej ni presenetljiv podatek, kakor navaja članek v Guardianu, da je tekoči paracetamol prva stvar, ki jo britanski dojenčki zaužijejo po materinem mleku, ker v zdravstvenem domu dobijo navodilo, naj ga dajo otroku po cepljenju že pri osmih tednih življenja. 84 % britanskih dojenčkov tako užije calpol, še preden dopolni starost šestih mesecev.
»Vodilni pediater in profesor splošne pediatrije na University College London, dr. Alastair Sutcliffe, je povedal, da starši čezmerno uporabljajo paracetamol za zdravljenje blage vročine otrok. Posledica tega ravnanja je možno povečano tveganje za razvoj astme, kakor tudi poškodbe ledvic, srca in jeter, navaja Sunday Times.
Kot opozarjajo: »Potrebno je le dva ali tri dni, da otrok dobi dodaten odmerek ali dva več, kot je priporočeno, in ker to ni tako varno zdravilo, lahko začne škodovati jetrom.«
Pediatrinja in tiskovna predstavnica RCPCH dr. Helen Sammons je povedala, da višja temperatura, ki jo povzroči blaga vročina, ni nujno negativen pojav, ampak znak, da se telo bori proti okužbi.
BBC je posnel dokumentarno oddajo na temo popularnega sirupa zaradi mnenja pediatra, da je calpol postal nekakšen »heroin sodobnega otroštva«. Dr. Chris van Tulleken, ki je o porabi calpola spregovoril za BBC pravi, da njegov namen ni obsojati starše, ki dajejo otrokom calpol, meni pa, da je nujno, da starši spremenijo odnos do vročine in jo začenjajo razumevati kot pomoč otroku pri prebolevanju bolezni in ne nujno kot vedno negativen pojav. Predvsem kot poudarja dokumentarni film, je vročina (ki ne traja več kot 5 dni) pri otroku, ki je star več kot tri mesece in ni še kako drugače prizadet, odziv telesa na bolezen, ki je zaželen. Britanski pediatri staršem prav tako sporočajo, da uživanje calpola ne preprečuje pojava vročinskih krčev.
Aktualni lastnik patenta calpola je ameriška multinacionalka Johnson&Johnson, prav tista, ki se je znašla na sodišču zaradi rakotvornega otroškega pudra. Calpol je odkupila leta 2006, proizvaja pa ga francosko podjetje Famar.
Kaj poleg paracetamola vsebuje calpol? Barvila, konzervanse, arome in sladila. Calpol ima 2,2 g saharoze na 5 ml, kar je več kot štirikrat več sladkorja, kot ga je v enaki količini Coca-Cole. Vendar so na trgu tudi sirupi z umetnimi sladili in brez določenih barvil.
Članek v Guardianu se na vse pretega skuša ogniti najbolj bistvenemu, da starši ne poznajo imunskega sistema svojega otroka in od zdravstvenega osebja dobijo pogosto le površna navodila. Ker so prepuščeni sami sebi, posegajo po hitrih rešitvah. Nihče jim ne svetuje, kako naj dolgoročno skrbijo za otrokov imunski sistem. Zdravstvo pa se zaradi preobremenjenosti ukvarja le z odpravljanjem simptomov.
Guardian za povečano uporabo calpola pri otrocih pripisuje sodobnemu načinu življenja, pomanjkanju varstva otrok med boleznijo, površnemu branju navodil zdravila in neustreznem doziranju.
Uradno je calpol primeren za uporabo, ko to svetuje zdravnik, ki je predhodno natančno diagnosticiral bolezen otroka. Najbolj neprimerno pa je dajanje zdravila otroku »po potrebi«, ker se lahko neopazno povzročajo nepotrebne poškodbe oziroma preobremenitev otrokovega organizma.
Zdi se, da so sodobni starši prisiljeni v vse, ker nimajo prostora in časa za zdrav razvoj svojih otrok. Treba se je vprašati, kako smo lahko zabredli tako daleč.
Podprite neodvisni medij Zdravo Slovenija, ki je vsem brezplačno dostopen. Tudi 1 evro je velika donacija (kliknite tukaj). Vaša pomoč je dragocena.
Foto: Mother&Baby, BBC