Vsi enaki - vsi Janez Janša
Vlada Janeza Janše je bila načrtovana poteza slovenske politike. Domnevna leva in sredinska politika se je ukvarjala s spolno nevtralnimi stranišči in beguncem, ki je otroke in ženo pustil v vojni vihri, prednostno. Zdaj to ni več tako pomembno, ker iščemo zaščitne maske. Smo država, ki ne zna speljati enostavnega nakupa brez, da bi nas pretentali? Kot da smo na ravni odgovarjanja spletnih pisem nigerijskega dediča milijonov, ki bo z nami delil bogastvo, samo, da mu povemo številko bančnega računa.
V času izrednih razmer v Sloveniji torej deluje vse po pričakovanjih. Krizni štab vodi Jelko Kacin, slovenski veleposlanik pri zvezi NATO - organizaciji, ki poganja trgovino z orožjem, menjavo oblasti, obtožena pa je tudi vojnih zločinov. Kako v takšni organizaciji postaneš strokovnjak za ranljive skupine v socialni in ekonomski stiski, javnosti še ni znano. Na primer, kako si vlada Janše in krizni štab Kacina predstavljata naslednji mesec matere samohranilke, ki je samozaposlena kot šivilja, ki zdaj ne ve, kako bo plačevala položnice in nahranila družino?
Za vlado Janeza Janše ni skrbi za položnice, kljub temu so si takoj zvišali plače. Tega niso storili za zdravstvene tehnike ali delavce v proizvodnji, temveč zase. V kriznih razmerah, ko je stiska na vrhuncu. Čeprav so vsi, ki delajo v vladi, preskrbljeni z denarjem, stanovanji, vezami in službo. Povečali so svoje bogastvo, čeprav objektivno ne potrebujejo ničesar. Takšna poteza je sporočilo ljudem, kaj smemo pričakovati od vlade Janeza Janše. Ne, da so bile prejšnje boljše. Niso bile.
Najprej je vlada izgubila zaupanje zaradi lastne uporabe zaščitnih mask na svoji seji in spodletelega nakupa zaščitnih mask za vse ostale in z naravnost šokantno predlagala možnost prekinitve prestajanja zaporne kazni, zaradi pojava koronavirusa. Poteze vlade Janše javnost doživlja kot bolečo izdajo, še posebej, ker je vlada pozvala zainteresirane, naj podajo predloge, kako rešiti trenutno ogrožajoči položaj prebivalstva.
Socialistična partija Slovenije - SPS je vladi posredovala predloge glede nadomestila in za odsotne z dela, delodajalce in samozaposlene.
Predlagali so, da vsi odsotni dela in samozaposleni prejmejo povprečno neto plačo. Ta predlog je primeren, ker imajo državljani kredite, ki jih potrebujejo za osnovna življenjska sredstva - stanovanja in prevozna sredstva. Trenutni sistem nadomestil je diskriminatoren in vodi v še večje stiske.
Če izplačilo povprečne plače zaradi finančnega stanja ni možno, predlagajo, da se vsem izplača minimalna plača z moratorijem na odplačevanje kreditov. V izrednih razmerah ima prednost solidarnost, zato je najbolj pošteno, da se v vsem dodelijo enaka sredstva, predlaga SPS:
Prav je, da se tistim, ki sicer prejemajo večje prejemke od povprečne plače, kar pomeni, da so lahko akumulirali več finančnih sredstev in imajo več rezerv, presežke odvzame in razporedi med tiste, ki so trenutno socialno ogroženi in je njihova usoda negotova, predvsem s.p.-ji. Kot primer, nekdo, ki ima 5000 evrov plače, tudi ob 50 % nadomestilu še vedno prejme 2500 evrov. Samozaposlen, ki trenutno nima nobenih prihodkov, ne more niti plačati prispevkov, kaj šele preživeti.
Država naj odpiše plačilo prispevkov delodajalcem, ker bodo sredstva morali nameniti za izplačilo plač. SPS apelira tudi na politike, da so solidarni z narodom in se odrečejo svojim višjim plačam. Ugotavljajo, da bi takšna ureditev omilila gospodarsko krizo, saj potrošnja pri ljudeh ne bi tako drastično padla, predvsem pa bi se rešilo več malih podjetij.
SPS predalga tudi sistem rezervne valute, s katero bi Republika Slovenija kreditirala samo sebe in premostila trenutne gospodarske zadeve.
Ali slovenska javnost sploh sme upati na demokratične standarde, ali imajo privilegije le vlada in kriminalci?