Plitki feminizem: Zakaj Vodeb in ne Pahor?
Nasilje nad ženskami in njihovo razvrednotenje se dogaja pred našimi očmi. V Sloveniji in drugje. Zato je bil protest v imenu feminizma na predstavitvi knjige Romana Vodeba na 35. slovenskem knjižnem sejmu, razočaranje. Vodeb je posameznik, ki ima svoja prepričanja, nima pa nobene politične ali finančne moči. Pisati peticije proti udeležbi Vodeba na knjižnem sejmu je dokaz, kako plitek je postal mainstream feminizem.
Borut Pahor in Janez Janša, kakor številni drugi politiki, sta v zadnjih letih znatno prispevala k javni degradaciji žensk, pa niso šle angažirane feministke in menda s feminizmom seznanjeni novinarji, pred njihove z davkoplačevalskim denarjem plačane pisarne. Da ne govorimo o tem, da javne mobilizacije feminizma ni, ko je za obsojenega zdravnika, ki je otipaval mladoletnico, sodnica izjavila, da bi bila prepoved opravljanja poklica »pretirana kazen«! Ta zdravnik še vedno dela! Zasledila nisem tudi nobene peticije proti hrvaškemu sodstvu, ki je izpustilo posiljevalce 15-letne mladoletnice. Posilili so jo sedemkrat in bili izpuščeni na prostost! Kje so protesti pred hrvaškim veleposlaništvom?
Kaj šele, da bi feministična društva opazila suženjsko ravnanje vlade z materami otrok s posebnimi potrebami. Mainstream feminizem je tudi pozabil na starejše ženske, ki s sramotnimi pokojninami usihajo pozabljene od vseh. Zato je ogorčenje nad Romanom Vodebom, ki nima nobenega realnega vpliva na ženske v Sloveniji, dejansko še toliko slabše, ker se glede pomembnih državnih vprašanj, ki bistveno določajo življenje večine žensk v Sloveniji, aktivistični feminizem ne zgane. Največji napad na ženske je močno otežen dostop do kreditov za družine in upokojence, ki ne služijo veliko, ne pa amaterska psihoanaliza.
So še druga aktualna vprašanja ženskih pravic, kjer zeva praznina. Ali se je kakšna vidna slovenska avtorica ali avtor izrekel na temo nedopustnega uničevanja ženskega športa s strani moških s penisom med nogami, ki se izrekajo za ženske? Kaj šele, da bi kdo javno zahteval pojasnilo od slovenskega urednika domnevno naprednega dnevnika in politikov, kaj so počeli na predavanju Jordana Petersona, ne zasebno, ampak v organizaciji Trilateralne komisije skupaj s slovenskim političnim vrhom? Tišina.
Feminizem je (bil) ključen za izboljšanje življenjskih pogojev žensk in otrok v evropskih državah, njegova zgodovina je temelj demokracije, človekovih pravic in civilne družbe. Nagovarjati pa mora vladajoče strukture, kot so sodstvo, vlada, finančne institucije in gospodarstvo in dejanske nasilneže in ne ljubiteljskih psihoanalitikov.
Odkar je Hollywood »posvojil« besedo feminizem z njo javno operirajo igralke, kot je Meryl Streep, ki je z oskarjem v roki Harveyju Weinsteinu dahnila, da je »Bog«, Jennifer Lawrence pa je istemu serijskemu nadlegovalcu žensk rekla: »Hvala, da si ubil, kogar si moral ubiti, da sem jaz lahko tukaj«. Tudi Lawrence je menda feministka, ker zahteva enako obsceno vsoto milijonov dolarjev kot njeni igralski kolegi za postavanje pred kamero, ki si je nihče od njih ne zasluži. Te ženske so tako daleč od feminizma kot Vatikan, samo obleke imajo z večjimi dekolteji. Tudi Hillary Clinton, ki je osumljena vojnih zločinov, s pridom uporablja besedo feminizem. Zato se je treba od takšnega domnevnega feminizma distancirati.
Trenutno se ne moremo v slovenskem javnem prostoru umakniti plakatom ameriške igralke Sarah Jessice Parker, ki je za denar najela drugo žensko, da ji rodi otroka. Vrhunec teptanja dostojanstva druge ženske kot človeka je, da uporabiš njeno maternico kot stroj. Romana Vodeba bereš ali ne, če si sploh slišal zanj.
Feminizem mora ostati in si prizadevati za pravice žensk z obrazom upokojenke, dijakinje, delavke, kmetice in umetnice, ki so upravičene do enakopravnosti v družbi in tudi svojega lastnega mnenja. Kar ogroža moške, ženske in otroke, je plenilski kapitalizem in pri tem, da ga odvrnemo, ne smemo biti razdvojeni, ampak združeni - za človeka dostojno življenje. Nismo priča le propadanju narave, ampak tudi odnosov. Zato feminizem potrebujemo da se postavi za večino žensk v Sloveniji, ki so jim iz dneva v dan oteženi pogoji bivanja. Ženske pa se morajo zavedati, da jim bo odvzeto še več, če ne bodo politično aktivne.